Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

Başarı tesadüf değil midir?

Posted: Ekim 28th, 2012 | Author: | Filed under: İş Dünyası | Tags: , | No Comments »

Uzun zamandır isteyipte yapamadığım şeylerden biri de devamlı ve istikrarlı bir şekilde blog yazmak. Maalesef bunu çoğunlukla gerçekleştiremiyorum. Daha istikrarlı bir hale getirmek için okuduklarımı, gördüklerimi, düşündüklerimi yazmaya daha fazla zaman ayırmaya çalışıyorum son günlerde. Uzun zamandır kitaplığımda olan ama bir türlü tamamını okumayı başaramadığım Günseli Özen Ocakoğlu’na ait “Başarı tesadüf değildir” kitabında geçen yazılardan not ettiklerimi, dikkatimi çekenleri ve beğendiklerimi blogta da yazmaya karar verdim. Hem kısa bir özet yapıp hem de okumayanlar için bir derleme olması açısından.

Kitabın içeriği, kapağında “İş dünyasının 80 önde gelen ismi ve onları başarıya ulaştıran sırları” olarak tanımlanmış. Yazarı daha önceden tanımadığım için biraz “Google” araştırması yaparak kendisinin gündemi yakından takip eden bir yazar olduğunu gördüm. Kitap benim için Türkiye’de önemli kuruluşların başında olan kişiler ve onların iş yapış şekilleri hakkında fikir edinmemi sağladı.

Kitapta röportaj yapılan 80 kişiden analiz edebildiğim ölçüde başarı için genel özellikleri şöyle sıralayabiliriz;

  • Azimli olmaları ve zorluklar karşısında yılmamaları
  • Çok çalışkan olmaları, bilgiye olan açlıkları, eğitime önem vermeleri ve araştırmacı kişilikleri
  • Geçmişte yaşadıkları hatalardan edindikleri tecrübelerle geleceği şekillendirmedeki ön görüleri
  • Kendilerine olan öz güvenleri ve cesaretleri
  • Tutkulu olduklarını çevrelerine gösterebilmeleri
  • İyi birer dinleyici olmaları, işlerine odaklanmaları ve olayları tüm yönleriyle değerlendirmeleri
  • Zamanımızın en önemli vasfı olan “hızlı” olmaları
  • Analitik düşünme yetenekleri
Aşağıda alıntılar yapacağım sözlerin sahiplerini kitabın yazıldığında çalıştıkları kurumlardaki ünvanları ile aldım.

“Arabayı kullanırken dikiz aynasına bakarak kullanmayınız önünüze bakınız, çünkü arkadaki olayları değiştirmek mümkün değildir.” ( Erdal Karamercan, Eczacıbaşı Topluluğu CEO’su)

“Hayatım boyunca çok iyi eğitim almış kişilerle çalıştım. Benden daha zayıf birini yanımda çalıştırmayı hiç düşünmedim. Hep daha akıllılarla ve iyi eğitim almışlarla çalışmayı tercih ettim. Çünkü her biri bana çok şey kattı. Ben verdim ve almasını da bildim. Bu şekilde kendimi iyi eğittiğimi düşünüyorum.” (Gündüz Özdemir, Arçelik Genel Müdürü)

“Kısa zamanda belirli noktalara geldim ama inanın bana bunun yarısı şanstı. Yarısı şanstı ama diğer yarısı, liyakat işi. Ben her zaman durumdan vazife çıkartmış biriyim, yani benim bir takım şeylerin sorumluluğunu almam için bana illa bir şeyin tevdi edilmesi gerekmiyor.” (Selim Şiper, İpragaz Genel Müdürü)

“Bizde (Türkiye’de kast ediliyor) planlamadan ‘hemen yapalım’ ın maliyeti çok daha fazla. Aslında ‘hemen yapalım’ yerine ‘Beş gün sonra yapsak daha verimli’ olacak ilkesini benimsemeliyiz.” (Cüneyt Türktan, Avea Genel Müdürü)

“Lider çalışanlarını geliştirmeli ve hatalarını tolere etmelidir. Ne yazık ki, Türkiye’de birçok lider bunu yapmıyor. Genellikle kararların tümü, baştaki lider tarafından veriliyor ve bir başka liderin yetişmesine olanak verilmiyor. O kuruluş da baştaki liderin kapasitesi ne kadarsa o noktaya kadar büyüyor. ….bu nedenle de Türkiye’deki en büyük zafiyetin ‘insan kaynakları yönetiminde’ olduğunu düşünüyorum. Kurumlar ve liderler bir sonraki lideri yetiştirmedikleri sürece, işleri çok zor. Kendisinden sonraki lideri yetiştirmek için ise liderlerin kendi egosunu yenmesi şart!” ( Şahin Tulga, Hawlett Packard Genel Müdürü)

“Kendime özgü geliştirdiğim sistemlerle, riskleri görmeye çalışırım. Türkiye’de CEO olarak çalışıyorsanız bazı şeylerde öngörü sahibi olmak zorundasınız. Mutlaka B ve C planlarınızın olması gerekiyor.” (İzzet Karaca, Unilever Türkiye,Orta Asya, Kafkasya ve İran’dan sorumlu YKB)

“Hedeflerini doğru koymanın, kurumun vizyonunu, misyonunu doğru tanımlamanın sadece basmakalıp tanımların çok ötesinde olduğunu düşünüyorum. Bu çerçeveyi çizdikten sonra takım arkadaşlarımı yeteri kadar yetkilendirdiğimi düşünüyorum. Zaten bu kadar büyük boyuttaki bir kurumun her ayrıntısında varolmanız mümkün değil.” (Tayfun Bayazıt, Yapı Kredi Bankası Genel Müdürü)

“Girişimci, eline geçen fırsatları değerlendiren kişidir. Ben halterci olabilir miyim? Şu anda sıfır ihtimal belki, ama iki sene sonra çok çalışarak olabilirim. İnsan hangi yönünü geliştirmek isterse bunu başarır. Beynimizle iş yapıyoruz. Bir şeyleri daha çabuk görebilmeliyiz.” (Sedat Yalınkaya, Goldaş Yönetim Kurulu Başkanı)

“Maaş, verilen değil, hak edilen bir şey. İnsanlar talepkar olmalı. Ama bu talep kuru kuruya da olmamalı. ….Üretmiyorsan talep edemezsin.” (Ali Sabancı, Esas Holding A.Ş. Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı)

“İşinizle duygusal bağlar kurmayın. Ben kesinlikle işimle duygusal bağ kurmam. Yatırım yanlışsa bırakmasını da bilirim. Zamanı geldiğinde satılması gerekiyorsa satmasını da bilirim. İş neyi gerektiriyorsa doğru zamanda onu muhakkak uygulamak gerekir.” (Emin Hitay, Teknoloji Holding Kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı)

“Vazgeçmez ve çok çalışmaya devam ederseniz, başarı gelir.” (Süreyya Ciliv, Turkcell Genel Müdürü ve Yürütme Kurulu Başkanı)

“İnsanların hata yapmasına izin vermek gerektiğine ve hata yapanın ikinci bir şansa ihtiyacı olduğuna da inanırım. Birlikte çalışmaya inanırken, her şeyi ben yaparım yaklaşımını doğru bulmam. …Zor tarafım ise bu iş yapılamaz diyerek kolaycılığa kaçan olumsuzlar benimle çalışamazlar. Sonuna kadar denemeyi severim.” (Tahir Uysal, BP Türkiye Başkanı)

“Ben her zaman ‘biz’ yaklaşımını benimserim. Bu başarının sürekliliğini getirir. Eğer doğru bildiğimiz bir şeyi karara dönüştürürken olayın tüm taraflarının onayını almadan yürürsek, onaylamayanlar süreci kesintiye uğratabilir.” (Mehmet Büyükekşi, Ziylan Grup Genel Koordinatörü – TİM Başkanı)

“Aslında elleri işin içerisinde olan bir yöneticiyim. Sorumlu olduğum alandaki tüm detayları bilmek isterim ve mutlaka da öğrenirim. İşi geliştirmek için öneri ister, cesaretlendiririm. Başarının sırrının odaklanmakta yattığına inanıyorum. Odaklanmayı başarınca elde edilebilecek sonuçların neredeyse sınırı yok.” (Kurthan Tarakçıoğlu, Hyundai Assan Türkiye Yurtiçi Satış ve Pazarlama Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdürü)

“Rekabette farkı ürünle yaptığınızda 1 yıl, insan kaynağı ile yaptığınızda en az 7 yıl sonra taklit edilebiliyorsunuz. Şimdi rakiplerimin İK anlayışına bakıyorum ve bir bölge müdürünün aynı konumda 20 sene kaldığını görüyorum. Aynı konumda 20 yıl çok uzun bir süre. Bence o çalışan, kuruma artık bir şey veremez. Bir çalışanı beş yıl sonra ya terfi ettirmelisiniz ya da işten çıkarmalısınız. Rekabet her alanda yapılmalı.” (Orhan Turan, ODE Yönetim Kurulu Başkanı)

“Bina taklit edilebilir, parası daha fazla olan daha fazla ödeyip daha büyük bir bina tutabilir. Taklit edilemeyen insan kaynağıdır. Yatırımımız insan kaynağına.” (Hasan Vatan, Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. YK Üyesi ve Genel Müdürü)

“Geleceği görebilmenin bir tek yolu olduğuna, onun da geleceğin sizin tarafınızdan yaratılırsa söz konusu olacağına inanırım. Başka türlü olmaz.” “Bugünün dünyasında farkı ancak süratle yaratabilirsiniz. Hızlı balık yavaş balığı yutuyor.” (Dr. M. Sani Şener, TAV Havalimanları Holding İcra Kurulu Başkanı ve CEO’su)

“Bilgiyle değil de mantıkla bir yere varılmasına kızarım. Mantığı öne çıkarırsak sokaktaki adamın da benden daha mantıklı olma ihtimali var. Ama bilgi zor elde edilebilir bir şey.” (Orhan İdil, Hayat Kimya Genel Müdürü)

“Çalışanlar mevkilerinin hakkını vermeli. Beni soruları ve icraatlarıyla ileriye doğru zorlamalılar. Fikir ayrılığı da, tartışma da olmalı. Bir yönetici olarak en çok, bir şey söylediğiniz zaman nasıl yapılamayacağını anlatanlara kızarım. Bizim memleketimizde maalesef iş yapış biçimi böyle. Çocuğunuzdan çalışanınıza kadar yapması için bir şey söyleyin, size onun nasıl yapılmayacağını iki dakikada anlatırlar. Benim yaklaşımımda çözüm vardır. Hiçbir iş sürüncemede kalmamalı.” (Çetin Çakmakçı, Ferroli Türkiye Genel Müdürü)

“Karar, zamanında, koşullarında, yerinde verilen şeydir. Bambaşka bir ortamda bambaşka bir koşulda geriye dönüp keşke demek bence anlamsız.” (Erdem Koçak, Türk Henkel Yönetme Kurulu Başkanı)

“Bir şeyi yapmak istersem karşımdaki kişinin fikirlerini dinlerim. Bilgi toplarım. Bir insan her şeyi bilemez. Bir mozaik gibi taşları toplarım. Bu taşlardan bir resim yaparım. Kendimi de bu resimde bir yere koyarım.” (Herman Butz, Bosch Türkiye Genel Müdürü)

“Ölçemediğin bir şeyi yönetemezsin, iyileştiremezsin. Yöneticilerin başarı kriterlerini bilmeleri ve neye göre başarılı olduklarını iyi hesap etmeleri gerekir.” “Eğitim alırken, tavsiye de alın. Eleştirileri kaldırabilmeyi öğrenin.” “Büyük balık, artık küçük balığı yutmuyor. Hızlı balık, yavaş balığı yutuyor.” (Dr. Ahmet Paksoy, İDO Genel Müdürü)

“Eğer iş hayatınızda karakterinizin dışında bir şey yapmaya kendinizi zorlarsanız, tıpkı bu lastik gibi gerilir ve koparsınız. İşte bu nedenle karakterimi zorlamam. Çünkü bu beni yıpratıyor. Benden daha iyi olanlar vardır. Ben sadece kendi yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışırım. Ne zamanki benden daha iyi biri gelir, bende o kişiye bu makamı daha iyi olduğu için bırakacağım.” (Murat Yalçıntaş, İTO Başkanı)

“Girişimcilik edindiğin bilgiyle ve cesaretinle doğru orantılıdır. Bilgi yoksa istediğiniz kadar girişimci cesaretiniz olsun. Bir şey ifade etmez! Ya da cesaretiniz yok ama bilginiz var. Bu da olmuyor!” (Hamdi Akın, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı)

“Parayı herkes kazanır. Beni başarı motive eder. Ekibin süreç odaklı çalışmamasına çok kızarım. Maç 90 dakika. Gol atan kazanır. Maç berabere bitmez. Başarının içinde ‘baş-arı’ olmak önemli. Bende buna dikkat ederim.” (Tuncer Hunca, Hunca Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı)Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.