Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

Emre Kurttepeli

Posted: Şubat 27th, 2012 | Author: | Filed under: ITU Executive MBA | Tags: , , , | No Comments »

07.06.2011 tarihli dersimizin konuğu Türkiye’nin en büyük portalı Mynet ‘in kurucusu Emre Kurttepeli idi.

Eğer Emre Kurttepeli ile olan sohbetimizi izlemek isterseniz aşağıdaki videoya başvurabilirsiniz. Video uzun gelecek olanlar için özet yazı aşağıdaki gibi.

 

Emre Kurttepeli, 1996 yılından beri internet sektöründe ve Fornet kurduğu ilk firma. Erişim sağlayıcı olan bu firmayı 3 yıl sonra Koçnet’e satıyor.

Emre Bey, 1999 yılında sadece İngilizce bilenlerin kullanabildiği bir internet dünyasında sadece Türkçe bilenlere yönelik hizmetler yapmaya karar vererek “mynet” i kuruyor ve Türkçe ara yüzle mail hizmeti veriyorlar. Girişimciliğin zorluklarından bahsederken yaklaşık 1,5 sene sonra ilk faturasını kesebildiklerini belirtiyor. Uykusuz gecelerin ve iş yerinde yatmaların girişimcinin mecburi bir gelişmesi olarak görülüyor. O dönemlerde siteye reklam almanın zor olduğunu ve reklam verenler bulmanın zorluğunu anlatıyor. Yaptığınız işe inanıp özveri göstermenin “mıknatıs etkisiyle” sizin gibi çalışabilen kişileri yanınıza çekmede etkili olduğunu belirtiyor.

Kurumsal bir firma ile girişimci ruhu birleştirmenin zorluklarına değinen Emre Bey, mobil dünyanın günümüz internet sektörünü nasıl etkilediğini ve oluşturdukları mynet ekosistemi”nin bu dönemde nasıl şekilleneceğinden bahsetti.

“Collaborative e-commerce” gibi oluşumların gerçek hayattaki deneyimlerden nasıl fark yarattığına değinen Emre Bey 18,5 milyon kullanıcıya sahip mynet trafiğinin %11’inin facebook %16’sının google dan yönlendirilen trafikten oluştuğunu vurguluyor. Mynet’in iş modeli olarak insanlara bedava hizmetler sunup aldığı reklamlardan gelir elde etmek olduğunu belirtiyor. İnsanların gerçek hayatta yaptıkları her şeyi internette de devam ettirdiğini sürdürüyor. Sadece davranış modellerinin değiştiğini vurguluyor.

Türk insanının girişimci bir millet olduğunu vurgulayan Emre Kurttepeli girişimcinin belli bir formasyona sahip olması gerektiğini söylüyor. Emre Bey, eskiden trafiği sadece kendi sitelerine yönlendirme mantalitesinden kurtulup revaçta olan site ve uygulamalarla işbirliği yaparak büyük oyuncu olmak gerektiğini vurguluyor. Facebook’un en büyük uygulama geliştiricileri olduklarından ve ellerindeki mail kullanıcılarını koruduklarını belirtiyor. E-ticaret ile büyük bir networke ulaşmanın ve pazarlamanın daha önceden bu kadar kolay olmadığını söylüyor. Nesil farklılıklarının altını çizerken yeni neslin bilgiye hemen ulaşım isteğini dile getirirken mobil aleminde farklı oyuncular olabileceğine “skype” ile “viber” arasındaki örneği sunarak açıklıyor. Mobilin insanlara her zaman “online” olabilme olanağı verdiğini belirtiyor.

TV nin günün sonunda hayatımızda olacağına inanmıyor ve en kolay erişimi kim sağlıyorsa kullanıcıların oraya yöneleceğini taşınabilen özel cihazların daha fazla önem kazanacağını düşünüyor. Mobil cihazların TV yi daha çok benzeyeceğine kendisinin kişisel deneyimlerinden de örneklerle açıklıyor. İnternet sektörünün hobisel olarak başlayıp, patlamayla bir anda gelişip şu anda emekleme döneminden gelişme dönemine geçtiğinden bahsediyor. İnternet yatırımcılığının Türkiye’de yeni yeni geliştiğini belirtiyor. Silikon vadisinde “start up” ların birçok yatırım bulma olanığına sahip olduğunu anlatıyor.

Emre Kurttepeli bu yıl yaptığı “dikey e-ticaret” site yatırımlarından da bahsediyor. Balerin.com parfümeri satışı yapan bir dikey site. Mobilhediyem.com girişiminde özel günlerde mobil cihazlar üzerinden hediye gönderimini sağladığını söylüyor. Cihaza gelen kodu anlaşmalı firmalara göstererek hediye gönderilenin ürüne sahip olabildiğini söylüyor. Angry birds gibi “value proposition” ı çok yüksek bir oyun yaratmanın farklı bir girişimcilik örneği olduğunu söylüyor. 1 dolara bu kadar çok oynanılan bir oyun bulunmadığını belirtiyor. Kendi yatırım olan hocam.com üzerinden iş modellerinin kapasitelerinden bahsediyor. Hocam.com ‘un sadece üniversiteli gençler arasında oluşturulan bir sosyal ağ olduğunu ve bir müddet sonra genişlemesinin en fazla üniversiteli gençlerin sayısı kadar olabileceğini söylüyor. Burada bir ikilemin olduğundan ve hedef kitlenizi değiştirip üye sayısını artıralım deseniz rakiplerinizin değişeceğinden iş modelinizi değiştirmek zorunda kalacağınızdan bahsediyor. Başarılı bir işin böyle bir handikapı bile olsa devam edilmesi gerektiğini söylüyor. Gittigidiyor gibi ikinci el pazarının belli bir doyuma ulaşacağını ve daha sonra servisleri geliştirmenin ve farklılaştırmanın önemli olduğunu vurguluyor.

İnternetin aracıları elimine edip satışı sadeleştirdiğini söylüyor. Yonja.com un trendi yakalayamayıp odak noktasını kaçırdığını ve facebook gibi girişimciler karşısında yenildiğini söylüyor. Yeni girişimciler için önerisi yola tek başına çıkmamaları ve farklı özellikteki kişilere sahip grupların sektörde daha başarılı, kolay ilerleyebileceğinden söz ediyor. Şirket kurmanın evlilik ile eşdeğer olduğunu vurguluyor.

 Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.