Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

grupfoni.com / botego.com

Posted: Şubat 19th, 2012 | Author: | Filed under: ITU Executive MBA | Tags: , , , , , , | No Comments »

Aşağıda okuyacağınız yazı bir önceki sitemden taşıdığım bir yazı. ITU Executive MBA “Strategic E-Marketing” dersi konuklarımızın konuşmalarından derlenip tarafımdan oluşturulmuştur.

10.05.2011 tarihli dersimizin konukları grupfoni.com kurucusu Burak Hatipoğlu ve botego.com kurucusu Ekim Nazım Kaya’ydı.

Öncelikli Burak Hatipoğlu bizlere kendini ve grupfoni.com’u tanıttı. İstanbul Alman Lisesi’nden sonra lise arkadaşlarının aksine sosyal bir bölüm değil de Matematik ‘e olan ilgisinden dolayı Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik bölümünden mezun olmuş Burak Hatipoğlu. idefix.com, İş Bankası ve TTNET gibi Türkiye’nin önemli kurumlarında çalışan Burak Bey markafoni.com’un kurucusu Sina Afra’nın teklifiyle grupfoni.com ‘un temelleri atılmış. Dünya çapında grup satın alma konusunda söz sahibi GBG (Group Buying Global) yatırım fonunun desteği ile kurulmuş bir site. Siteyi “ölçülebilir reklam mecrası” olarak tanımlıyor Burak Hatipoğlu.

Çalışma şekillerini detaylı biçimde açıkladığında önümüzde yaptığı işin farkında tecrübeli bir profosyonelin bulunduğunu gördük. Fırsat yaratma odaklı çıkış yaptıklarını yani ürün yada hizmetin fiyatında belirli bir indirimle tüketiciye sunduklarını ifade etti. Sadece İstanbul’da günde 20 fırsat yayınlandığını ve 24 saat iyi bir satış elde edilirse bir 24 saat daha uzatıldığını vurguladı. Siteden satın alınan ürün yada hizmetler için müşterilere 17 haneli kod numarası veriliyor. Eğer istenirse bu kod kullanıcının cep telefonuna da SMS yolu ile bildiriliyor. Bu arada bir noktaya da dikkat çekiyor. Kullanılmayan ürün yada hizmetlerde, seanslı hizmetler dışında, para iadesi yapıyorlar. Dünya üzerindeki istatistiklerde bu gibi grup satın alma sitelerinde kullanılmama oranı %20 iken Türkiye’de %1 oranında olduğuna dikkat çekiyor.

Siteden verdikleri hizmetleri denetlemek için 3 kişiden oluşan bir kalite kontrol bölümlerinin olduğunu ve bu kişilerin sanki müşteri gibi mekanları ve hizmetleri kontrol ettiklerini belirtiyor. Ayrıca müşteri geri aramalarıyla da kupon kullananların memnuniyetini ve şikayetlerini topluyorlar.

Böyle bir site ayrıcalığıyla fırsat veren iş yerlerinin ve firmaların grupfoni.com ‘un üyesi 1.350.000 kişiye reklam yapmasından ve mail ile ürünlerinden ve fırsatlarından bahsedilmesinden yararlandıklarını vurguluyor Burak Bey. Fırsat kullanan kişi sayısı üzerinden komisyon aldıklarını belirtiyor. Ödeme şekli olarakta kullanıcılar ilk önce grupfoni.com ‘a ödeme yaptıklarından kullanılan kuponlardan sonra komisyonları düşülmüş şekilde firmalara hizmet bedeli veriliyor.

2 kişi ile kurulmuş olan bu sitenin markofoni.com’un ofisinde çalışmaya masa bulamazken, 860 m²’lik bir ofiste 87 kişi ile hizmet veren 12 ilde faaliyet gösteren kurumsal bir firmaya dönüşünün hikayesinden bahsediyor. Organizasyonel yapılarından da bahseden Burak Bey satış ekibinin şu anda ikiye ayrıldığından bahsediyor. İstanbul ve Anadolu ekibi olarak ayrılan satış ekibi mobil çalışanlar (home office) ve ofis çalışanları (İstanbul ve Ankara’da ofisleri bulunuyor) olarak ayrılıyor. Mobil çalışmayı pek tercih etmediklerini, şehirlerde ofis bulunmasıyla ve yerleşik düzenle daha sıkı ve düzgün hizmet sunduklarını vurguluyor.

Burak Bey, İstanbul’da artık oyuncuların belli olduğunu ve büyük şehirler dışında ciro yapmak istediklerini “Fanta’ya sarı Cola denilen yerlerde, internet kullanıcısının olmadığı yerlerde yer almak istiyoruz. ” cümleleriyle açıklıyor. Yeni şehirleri internet kullanım oranlarına, GSYİH, ulaşılabilir bir yer yani mevcut yerlere yakın olmasına göre seçtikleri belirtiyor.

İstatistik mezunu olan Burak Hatipoğlu rakamlarla ifade etmeyi çok seviyor. Benim gibi bir mühendis dışında bu rakamları not eden var mıdır onu da merak etmiyor değilim.  Grupfoni.com ‘u rakamlarla ifade ettiğinde;

  • Toplamda 3 aşamadan (fırsat, ödeme , teşekkür) oluşan ve basit bir arayüzle fakat arka tarafında teknik yeterliliğe (yazılım ve kod açısından) sahip bir grup satın alma sitesi grupfoni.com
  • Şimdiye kadar 850.000 kupon satmışlar. Kupon alanların %65 kadın, %35 erkek ve 22-40 yaş arasında
  • 245.351 facebook üyeleri bulunuyor
  • En iyi ayında 14.000.000 TL ciro yapıyorlar
  • Satılan kuponların %75 i İstanbul’dan, %9 u Ankara’dan, %6 sı İzmir’den ve %10 u da diğer illerden alınmış
  • Kadın kullanıcılara satılan ürün ve hizmetlerin %56 sı Sağlık ve Güzellik, %23 Etkinlik, %14 Yeme-İçme, %7 si Diğer kategorilerinden oluşuyor
  • Erkek kullanıcılara satılan ürün ve hizmetlerin %46 ı Etkinlik, %38 i Yeme-İçme, %16 ı Diğer kategorilerinden oluşuyor
  • Temmuz-Eylül 2010 arasında satılan kupon sayısı 51.917 iken Ocak-Mart 2011 arasında satılan kupon sayısı 378.642

Diğer grup satın alma sitelerinden farklı olarak mevzuatlara ve yasalara da çok dikkat ettiklerini belirtiyor Burak Bey. Turizm fırsatları yayınlayabilmek için Dirse Turizm adında bir turizm şirketi kurduklarını ve acenta olduklarından bahsediyor. Bu acenta oluşumunu tamamlamadan kullanıcılarına turizm fırsatlarını sunmadıklarının altını çiziyor. Ayrıca tüm alışverişlerde kullanıcılarına Tüketici Mevzuatı gereği “Ön Bilgilendirme Formu ve Mesafeli Hizmet Sözleşmesi” onaylattıklarını vurguluyor.

Burak Hatipoğlu’nun konuşmasından grup alma sitelerinin belli bir doyuma ulaştığını ve bundan sonra sektörde ayakta kalmayı sadece birkaçının becerebileceğini anlıyorum. Hızlı olarak sektöre girişlerini emin ve sağlam adımlarla pekiştiren grupfoni.com’un kurumsallığı yakalamasıyla bu oyuncuların en önemlilerden biri olmaya devam edeceğini tahmin ediyorum.

Bir diğer konuğumuz Ekim Nazım Kaya idi. botego.com’un kurucusu olan Ekim Bey’in sunumunun ana konusu “Maaşlı mı çalışmalı?” idi.

Ekim Nazım Kaya, 1997’de turk.net ‘de çalışırken 15 saatlik internet CD lerinin dağıtıldığından ve dağıtılan kişilerin turk.net ‘i arayıp aktive ettikten sonra ne yapacaklarını sordukları dönemlerden internetin yavaş yavaş gelişmeye başladığı zamanlardan bahsederek giriş yaptı. NTV ‘de Bilgisayar Ağları Yöneticisi olarak çalışırken işinin tatmin etmediğinden mesai bitsin diye zaman geçirmeye çalışırken görevinden bihaber olan çalışma arkadaşlarının “Bizim printer bozuldu bir baksana” diye söylemleri Ekin Bey’i kendi işinin patronu olması yönünde teşvik ettiğini belirtiyor. NTV ‘de çalışırken kurduğu ödevim.com ‘dan aldığı maaşın 2 katını kazanması içindeki girişimci ruhunu daha da perçinliyor. ödevim.com üyelerinden bir kişinin onu mahkemeye vermesiyle (ki gereksiz kutusuna düşen mail olduğu görülünce olay çözülmüş) sınavına giremeyip nasıl okulu uzattığından gülümseyerek bahseden Ekim Bey bir topluluğu yönetip denetlemenin ne kadar zor olduğunu görüp bu siteye daha sonra son verdiğini anlatıyor.

Türlü internet sitesi girişimlerinden bahsediyor mühendislik mezunu bu girişimci. uygunteklif.com sitesi çeşitli konulardaki alım taleplerinizi firmalara göndermeniz ve firmalardan sizlere tekliflerin gelmesi prensibinde çalışan bir servis. reklamlarbitti.com sitesi dizi izleyenlerin uzun reklam aralıklarında TV önünden ayrılmasıyla onlara reklamın bittiğini SMS yoluyla bildiren bir mantık üzerine kurulmuş . adettendir.com ise kadınların adet günlerini ve periyodlarını gösteren bir site ve halen yayında. askeroldum.com ise halen yayında olan bir başka site ve yedek subay adaylarının sonuçlarını açıklanır açıklanmaz SMS yoluyla bildirim yapan bir site. Böylece erken uçak rezervasyonu ve erken bildirim fırsatları sunuyor.

botego.com ‘u ticari ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara yönelik yapay zeka tabanlı çözümler sunan bir site olarak tanımlıyor. Yazılımla sanal müşteri temsilcisi yaratma üzerine kurulu bu sitenin Digiturk ve TTNET gibi büyük müşterileri bulunuyor. Bu yazılımlar sayesinde müşterilerine bir sürü dakika ve iş gücü yarattıklarını vurguluyor.

Biz yüksek lisans öğrencilerine gösterdiği ve kendi kişisel bloğunda da yer verdiği sunumlarıyla girişimci ile maaşlı çalışma arasındaki farkları belirtiyor. En önemli olarakta maaşlı çalışanın bir patronu varken girişimcinin bir sürü patronunun olduğu ve her işin çok acil olduğunu vurguluyor. Bir mühendisin kendi işini kurmanın peşinden koşarak neler yapabileceğinin bir kanıtı Ekim Nazım Kaya ve cesareti olup bu yönü seçmek isteyenlere bir örnek aynı zamanda.

Bu dersimizin sürpriz konuğu ise oyuncakdenizi.com ‘un kurucusu Serkan dı. Serkan 1980 doğumlu ve bizler gibi ITU EMBA (2005) mezunu. 2009 ‘da girişimcilik hayatına atılan Serkan siteyi açarak İstoç’ta 500 TL ya bir ofis tutmuş. Gider kalemlerinin sadece masa, sandalye, laptop ve bir adet modem olduğunu belirten Serkan internet girişimi için başka bir şeye ihtiyaç duyulmadığını vurguluyor. 25m² lik bu küçük ofiste 4 kişi olarak iş yaşamlarını sürdürürken ofisi İstoç’ta seçmelerinin nedenini tedarikçilere yakın olmak olduğunu söylüyor. Sadece google optimizasyonu ile ve reklamsız yollarına devam ettiklerini vurguluyor.

Bu bol konuklu ve yorucu günün ardından Burak Büyükdemir sayesinde bir internet girişiminin nasıl olması gerektiğini ve bizler gibi düşünen kişilerin nasıl girişmci olduklarının hikayelerini dinlemeye devam edeceğiz.Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.