Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

indirdik.com

Posted: Şubat 19th, 2012 | Author: | Filed under: ITU Executive MBA | Tags: , , , , | No Comments »

Aşağıda okuyacağınız yazı bir önceki sitemden taşıdığım bir yazı. ITU Executive MBA “Strategic E-Marketing” dersi konuklarımızın konuşmalarından derlenip tarafımdan oluşturulmuştur.

03.05.2011 tarihli dersimizin konuğu indirdik.com kurucusu Mustafa Acet’ti. Mustafa Acet bizlere kısa olarak özgeçmişinden bahsetti: “Balıkesir ‘de İnşaat mühendisliği okuyordum. İstemediğim ve ileride sürdürmeyi düşünmediğim bu okulu yarıda bırakıp aileme daha iyi puan yapıp başka bir bölümü tercih edeceğimi söyledim. 1 sene hazırlıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünü kazandım. İstanbul’a gelme amacımı yakalamıştım. Bu sayede hem İstanbul’da okuyacak hem de hayallerimin peşinden koşacaktım. ” Küçük yaştan beri meraklısı olduğu internet sitesi kurma öyküsünün başlangıcı da böylece başlamış oluyordu.

İlk yıllarında İstanbul’u tanıyıp geziyor. Ve daha sonra içindeki girişimcilik ruhunun peşinden koşarak Mecidiyeköy’de ilk ofisini açıyor. Buranın kirasını ailesinden aldığı harçlıklarla karşılamaya çalışıyor. NBM adında bir şirket kuruyor ve hatta arkadaşları bu kısaltmayı “Ne zaman Büyüyeceksin Mustafa” olarak esprili bir şekilde dönüştürüyorlar. Tuttuğu bu ofisin giderini karşılamak ve hayalindeki işi yapabilmek adına “Circus Interactive” adlı bir şirket daha kurarak bu şirketle firmalara internet sitesi hazırlayarak(web design) para kazanmaya başladığını ifade ediyor. Bir arkadaş sohbetinde web sitesi üzerinden günde tek ürün satma fikrine sıcak bakıp kolları sıvıyor.

Bir arkadaşıyla birlikte önce en iyi bildikleri iş olan web sitesi tasarımıyla yola koyuluyorlar. “woot.com” ‘u örnek alan sitenin ilk kuruluş ismi “bendeistiyorum.com” olarak belirleniyor. Daha sonra ona çok uzak olan ticareti öğrenmeye başlıyor. Tedarikçileri tek tek gezip sitelerinden bahsediyorlar ve ürünlerini daha ucuza sitelerinden satmayı teklif ediyorlar. Adları şanları tanınmayan ve daha yola yeni çıkmış bu kişiler ikna güçleri sayesinde bu tedarikçileri kendileri ile çalışmaya inandırıyorlar. Hiçbir fikre sahip olmadıkları konular hakkında kendilerini geliştirmeye çalışıp bu işin jargonunu öğrenmeye başlıyorlar. Mustafa, siteyi açtıkları ilk gün satış yapabilmelerine çok şaşırıyor ve o müşterisini hiç unutmuyor. İşi kurdukları ilk günden beri teker teker tedarikçileri gezip onlarla anlaşma yapıyor, web sitesi tasarımına katkıda bulunuyor, ilk başlarda çalan telefonlara cevap veriyor, kurduğu iş neyi gerektiriyorsa koşturmaya, yapmaya çalışıyor. Gün geldiğinde muhasebeci olduğunu, gün geldiğinde satın almacı olduğunda gülerek ifade ediyor.

Kendi işini yapmanın birçok zor yanı bulunmasına karşın çok zevkli bir iş olduğunu ifade eden Mustafa bize işinin ayrıntılarından da bahsetti. İlk yıllarının ardından tanındıkça şirketin kendi kendini döndürebildiğini ifade ediyor. Tedarikçilerin yüksek karlarından dolayı bazı malzemeleri kendinin ithal etmeye başladığını ve çekinerek giriştiği ilk işinden sonra daha fazla ürün ithaline ağırlık vereceğine dikkat çekiyor. Böylece aradaki tedarikçi komisyonunu çıkartıp site üyelerine daha ucuza mallar satabileceğini gözleri parlayarak anlatıyor. Kuruldukları ilk günden beri çok pahalı mallar satmadıklarını, özellikle 20-30 TL ları geçmeyen ucuz ve kullanışlı ürünlere özen gösterdiklerinden bahsediyor. Yurt içi kargo ile olan anlaşmaları sayesinde müşterilerine 3,5 TL ya Türkiye’nin her yönüne kargo hizmeti verebiliyorlar. Banka komisyonları fazla olduğundan ve hesaplarına yatırılan paraların uzun vadeli olarak kendilerine tahsis edildiğinden bankalarla çalışmayı uygun bulmuyor. Sorunlu mallar için para iadesi gerçekleştirebildiklerini ifade eden Mustafa Çin’de bir irtibat ofisleri bulunduğunu ve Çin’den ithal edecekleri ürünleri bu sayede özel fiyatlarla getirtebildiklerinden bahsediyor. Stok tutmadıklarını özellikle vurgulayan bu girişimci böylece yüksek depo maliyetlerinden etkilenmediklerini belirtiyor. Günlük satış rakamlarının 3000 leri bulduğunu belirten bu genç girişimci ürünlerin satışından bir gün sonra hatta bazı günlerin sonunda kargoya teslim edildiklerinden bahsediyor.7/24 aktif olan bu sitenin ilk başlarda gece yarısı değişen ürün türü daha sonra 14:00 da değiştirilmeye başlanmış ve böylece talep artışı yükseltilmiş.

indirdik.com ‘un başarılı bir girişim olduğunu son zamanda aldığı gittigidiyor.com yatırımından anlayabiliriz. Bu aldığı yatırımın sadece şirkete yapılmasını istemiş ve kendisi iş modelinden zaten yeteri kadar kazandığını ifade ediyor. Yeni aldığı bu yatırım sayesinde iş modelini geliştireceklerini hatta ithal ettikleri bazı ürünlerde depolama yapıp stok dahi tutucaklarını belirtiyor. Amacı tüm Türkiye çapında bilinir bir site haline gelmek. Bu kısımda da “kulaktan kulağa” yayılmanın çok etkili olduğunu belirtiyor. Gittigidiyor yatırımından önce Turkcell ve Koç Holding’den de bazı yatırımlar aldığını ve bir takım projelerde bu büyük ve kurumsal firmalarla çalıştığından gururla bahsediyor.

Yaşıtımız olan bu arkadaşımızın konuşmasından ve hareketlerinden yaptığı işi ne kadar sevdiğini görebildim. İnanarak ve severek yaptığı bu işte daha başarılı olacağına  inandım. Burak Büyükdemir hocamızın gözümüze gözümüze soktuğu bu örnekler sonrasında “Neden bizde yapamayalım?” diye kendi kendime soruyorum.Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.