Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

“Mükemmel Şirket” olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!

Posted: Eylül 1st, 2013 | Author: | Filed under: İş Dünyası | Tags: , | No Comments »

Kelime anlamını merak edip Türkçe sözlüğe göz atarsanız Arapça kökenli bir kelime olan şirketin, “ortaklık” anlamına geldiğini görürsünüz. Emeğin, sermayenin, işin ortaklığı… Gerekli elementlerin birleşimi ile meydana gelen bir kimyasal bileşik. Bu kimyasal bileşiğin bağlarının kuvveti elementlerinin atom yapısından kaynaklanıyor. Aynı cins atomlardan oluşan belirli elementler güçlü kimyasal bağlarla kendilerinden daha güçlü bir yapı olan bileşiği meydana getiriyorlar. Peki mükemmel bileşiğin formülünü nereden bulacağız?

Beyaz yakalı diye adlandırılmaya başladığımız günden beri bir şirketin üyesiyiz. Üyesi olduğumuz o kimyasal bileşiğin en mükemmel bileşik olmasını istedik durduk ya da onun öyle olması için çabaladık. İşte bu “bam teli”, Jim Collins’in yazdığı “Good to Great : ‘İyi’ den ‘Mükemmel’ Şirkete” kitabının konusunu oluşturuyor. Collins kitabında bu mükemmel bileşiğin yapı taşlarını açıklamaya çalışmış. Hangi şartlar altında bu bileşiğin oluşabileceğini ve neler kullanarak bu sürecin kalıcı olması gerektiğini anlatıyor. Kitap, Collins liderliğinde bir ekibin yapmış olduğu bilimsel verilere dayanan bir araştırmanın ürünü. Hepsi ABD ‘de bulunan toplam 1.435 şirket arasından seçilmiş olan 11 mükemmel şirket ve bu şirketlerin diğerlerinden farklı yaptıkları şeyleri uzun uzadıya anlatmış kitabında. Mükemmeli belirleme kriterleri ise bir hayli sıkı;

 • Mükemmel olarak belirlenecek şirketlerin borsaya kote olması zorunlu.  Böylece bu araştırma için ekibin ulaşması gereken bütün kaynaklara sınırsız erişim sağlanıyor.
 • Mükemmel olarak tanımladıkları şirketlerin hepsi 15 yıl boyunca iyi (borsa ortalamasının 1,25 katı) bir performans ve diğer 15 yıl boyunca da mükemmel (borsa ortalamasının 3 katı) performans sergilemek zorundalar.
 • Mükemmel addedilen şirketler üstteki genel şartlar dışında birçok şartında bulunduğu 4 eleme düzeyi arasından geçebilecek başarıyı sağlamış şirketler olmalılar.

Böyle bir elemenin ardından uzun uzadıya tüm mükemmel şirketlerin yöneticileri ile ve elde edebildikleri tüm kaynakları analiz ederek mükemmele ulaşmanın formülünü çıkarmaya çalışmışlar. Mükemmel şirketlerde birikim ve atılım dönemi diye tanımladıkları iki farklı dönem yaşandığını ve bu dönemleri adımlarıyla birlikte tanımlamışlar. Aşağıdaki grafik ve tanımlamalar kitabın bölümleri hakkında fikir sahibi olunması açısından yararlı;Dönüşüm Çarkı Birikim Döneminde;

 • 5.Düzey Liderlik: Mükemmel şirketlerin başında olan 5.Düzey Lider’lerin özellikleri ve tutumları anlatılıyor.
 • Önce Kim? Sonra Ne? :Şirket bir otobüse benzetilerek yanlış insanlar indirilip, koltuklara doğru insanlar oturtulduktan sonra otobüsün nereye gideceğine karar verme anlatılıyor.
 • Acımasız Gerçeklerle Yüzleşin (Ama İnancınızı Kaybetmeyin) : “Stockdale Paradoksu” adı altında tanımlanan bir halin yaşanması ve bu durumdan başarı ile çıkılması anlatılıyor.

Atılım Döneminde;

 • Kirpi Konsepti (Üç Çember Konsepti) : Dünyada en iyi olduğunuz şey nedir? Motorunuzu döndüren şey ne? En derin tutkuyla bağlı olduğunuz şey ne? sorularına yanıt aranıyor.
 • Disiplin Kültürü: Disiplinli insanlar, disiplinli düşünce, disiplinli eylem ve bunların oluşturduğu disiplin kültürü anlatılıyor.
 • Teknoloji Hızlandırıcıları: Hangi teknolojinin işinize yarayacağını bilmek ve doğru biçimde kullanarak ivme yaratmanın önemi anlatılıyor.

Okulda öğretilen teorik bilgilerinize ve iş yerinde edindiğiniz pratik bilgilerinize istatiksel verilerle desteklenerek yapılmış bir bilimsel çalışmayı eklemek isterseniz bu kitabı okumalısınız. Kitabı okurken gözüme takılanlar ve aklımda kalanlar ise şöyle;

 • 11 mükemmel şirketin 10 tanesinin CEO’sunun şirketin içinden gelmesi.
 • Doğru ve disiplinli kişileri koltuklara oturtarak, çalışanları motive etmek ve şirkete bağlılığı sağlamak için çaba sarf  edilmemesi. Çünkü doğru insanın yönlendirilmeye, harekete geçirilmeye gerek duymaması.
 • Mükemmel CEO’ların bireysel hırslara değil kurumsal hırslara sahip olan liderler olmaları.
 • Şirketlerin mükemmel olma yolunda sonunda başaracağına inançlarını kaybetmeden o anki acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalmaları.
 • Doğru soru sorup, hararetle tartışarak karar alıp, sonuçlarını incelemeleri ve öğrenmeleri.
 • Mükemmel şirketlerin hepsinin bir yönetim sistemi ile bu sisteme inanan ve sistemi işletmek için ne gerekiyorsa yapan insanlarının olması.
 • “Yapılacaklar” listesi her şirkette bulunuyorken mükemmel şirketlerin “Yapılmayacaklar” listesinin de olması.
 • Teknoloji kullanımında altın kuralın önce emekleme, sonra yürüme ve koşma şeklinde uygulanması.
 • Mükemmel şirketlerin anahtar konseptinin: Özünü koru / Gelişmeyi teşvik et şeklinde olması.

Son olarak Collins’in hocası Robert Burgelman’ın bir sözü ile bitirelim: “Hem iş hayatında hem de özel hayatta başarısızlık dışında en büyük tehlikelerden biri, neden başarılı olduğunuzu net olarak bilmeden başarılı olmaktır.”

 Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.

A serp api proxy provides an assorted IP take on to Google.com, so the constraints acquire 'totally reset'. Nevertheless they're recast just during the time. Following that, the stand-in is going to acquire blocked out, as well as yet another's needed.

Google SERP APIs

In addition, it is compatible with all desktops, Android as well as iOS tools.

S.E.O analytics

Smart parsers adapt to the improving DOM of research lead websites. That suggests you go away the effort to the API to make feeling of the simple facts. No additional getting to rewrite code. Just expect the JSON outcomes and keep targeted on your activity.

Agencies as well as individuals today use that information for a large variety of variables, alongside:

Very Scalable

Tool: Billed $74.99 each month, this bundle features 15,000 regular monthly demands and also deals with all SERP styles. You will definitely also receive access to keyword CPC, keyword hunt quantity, and also set endpoint. And also, it features solution amount agreement as well as porter onboarding, as a result it will be very easy to manage.

Simple To Use API

serp checker Google SERP API is actually outfitted along with all the required facilities to refine any type of number and type of asks for and also return SERPs in a simple JSON-format.

Make use of the code on this web site page as well as change the Nyc MTA URL with www.google.com. The reaction product maintains the perks, and also you can investigate that information using the BeautifulSoup public library.

Monitoring your site's SERPs supplies you crucial insights right into what's accompanying your rankings and exactly how they can modify all through hacks. This will definitely create it less complex to question Google to reinstate your previous positions. One private located that merely 8 humans resources of down time caused a 35% come by SERP ranks.

Big: Announced $174.99 per month, this package deal includes 40,000 month-to-month requests as well as deals with all SERP styles.

This info will aid you recognize just how to target market in a particular place.

Scraping articles isn't definitely very easy because of analyzing issues and also connection constraints.