Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

Öğretmen Çocuğu Olmak

Posted: Aralık 22nd, 2012 | Author: | Filed under: Genel | No Comments »

Bu başlıkla alakalı bir şeyler yazma mesuliyetim babamın bu yıl emekliliğe karar vermesiyle birlikte cereyan etti. Aslında Öğretmenler Günü’nde bu konu üzerine yazıp anneme ve babama okutmayı düşünüyordum. Gel gelelim ki evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor. Hem uygun bir zaman bulabilmek hem de duyguların biraz tetiklenmesi gerekiyormuş demek ki…

Öğretmek bu dünya üzerinde bir insanın diğer bir insana verebileceği en büyük emek. Şu noktada insanın aklına hemen Hz. Ali’nin söylediği rivayet edilen sözü geliyor: “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” Kendi eğitim ve öğretim hayatımdan çıkarabildiğim bir durum da herkesin bir şekilde bir şeyleri öğrenebildiği ama herkesin öğretme yeteneğine sahip olmayışı. Öğrenme becerisine nazaran öğretme becerisi pek nadir bulunan bir meziyet. Bunu hayatımda bir çok kez tecrübe ettim. Bilmeyen bir kişiye o konuyu anlatmaya çalışan iki kişiden öğretme yeteneği üstün olanın karşısındakine nasıl daha hızlı ve iyi ulaşabildiğine birçok kez bizzat şahit olmuşumdur. Kanımca öğretmenlik sadece para kazanmak için yapılmayacak mesleklerden biridir. Öğretmenliği yapmak için insanlara bir şeyler öğretmeyi sevmek gerekir. Bunun özünde de insanları sevmek gerekir. İnsanları sevmeyen kişiler onlara bir şey öğretemezler.

Atatürk Geometri Dersi

Eğer içinizde benim gibi öğretmen çocuğu olan varsa bu anlatacaklarıma aşikardır. Öğretmen bir anne ve babanın ilk çocuğu olarak dünyaya geldim. Daha 2 yıl geçmeden ilk kardeşim ve uzun bir aradan (12 yıl) sonra da küçük kardeşimle evdeki nüfus 5’e ulaştı. Türkiye şartlarında mütevazi bir memur ailesi. Kendi yağında kavrulan küçük çekirdek bir aile. Bu ailenin temel yapı taşları, öğretme ve öğrenme aşkı ile senelerdir devlete emek veren iki aydın insanın çocuğu olmak büyük övünç duyulacak bir şey. Göğsünüzü gere gere her yerde ben öğretmen çocuğuyum diyebilirsiniz. Anneniz ve babanız yüzlerce çocuk yetiştirmiş, onların iyi birer birey olmaları için çabalamış, onlar için üzülmüş ve onlar için ağlamışlardır. Başka hangi anne ve baba kendi çocukları haricinde bu kadar fazla çocuk ile sevgisini, ilgisini, deneyimini, zamanını paylaşmıştır? Hangi annenin ses kısıklığından onun o sene birinci sınıf okuttuğunu anlayabilirsiniz?

Öğretmen olmak sabır ister. Herkes çalıştığı iş yerinde büyüklerle muhatap olup evine çocuklarını görmeye dönerken onlar iş yerlerinde kendilerine emanet edilen çocuklara ilgi, sevgi gösterip bir şeyler öğretirken aynılarını evine döndüklerinde çocuklarına da göstermeye çaba ederler. Küçükken yaptığınız gürültü ve patırtıya annenizin ve babanızın gün boyu maruz kaldığını bilmeden yaramazlığa devam edersiniz. Onlar kocaman yüreklerinden şefkatle davranarak maruzatlarını bildirseler de evde ki rollerini de hakkıyla yerine getirmeye gayret ederler.

Öğretmen olmak yeni şeyler öğrenmeye açık olmayı gerektirir. Profesyonel olarak icra ettikleri meslek öğretmenlikte olsa her güne yeni bir şeyler öğrenmek ve öğrendiklerini hem öğrencileriyle hem de tanıdıkları herkesle paylaşmak ister öğretmenler. Öğrendikleri şeyi yeni nesillere en iyi şekilde nasıl aktarılacağını bilen en iyi kişi onlar değil midir? M.Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!”. Yeni neslin kötü yetiştirildiği ile alakalı olumsuz bir eleştiri duyduklarında kendilerini suçlu hissederler. Bunda payları olduğunu iddia ederler ve ellerinden geleni yapamadıklarını düşünüp daha çok itina ederler yeni öğrencilerine tüm güzel ahlak, terbiye ve kuralları öğretirken.

Peki öğretmen çocuğu olmak nasıl bir şeydir? Neler yaşanır bu süreçte? Çoğunlukla öğretmen olan anne yada baba ile aynı okula gidildiğinde tavan yapan ama eğitim hayatı boyunca peşinizi bırakmayan anılar. Nelerdir bunlar?

 • Ebeveynlerin ile aynı okuldaysan eğer tüm hareketlerine dikkat etmek zorundasındır! Çünkü sen o okulun öğretmeninin çocuğusundur. Tüm diğer öğrencilerin ve de öğretmenlerin gözü senin üzerindedir. Diğer öğrenciler “abuk subuk” diye tabir edilen hareketler yaptığında hanelerine -1 yazılıyorsa senin hanene -100 yazılır. İlk yanlış hareketin de “Bak gördün mü; Şu öğretmenin oğlu şöyle şöyle yapmış.” dedikoduları dilden dile dolaşır. Bu durum farklı okullarda olsan da çok değişmez. Öğretmen çocuğu örnek öğrenci olmalıdır! Arkadaşlarınla okuldan kaçar ve yakalanırsan yakalayan öğretmenden onlar 1 dinlerlerse sen 5 dinlemek zorunda kalırsın. Herkes bir yerde toplanıp toplu azarlanırken sen ayrıca bekletilir ve iyice haşlanırsın ki iyi pişesin. Üstüne bir de annenden babandan öğütler dizisi gelir ki tadından yenmez.
 • Tüm derslerinde başarılı olmak zorundasındır! 1.sınıfta ilk okumayı öğrenen öğrenci sen olmalısındır. Anadolu Lisesi sınavında en iyi okulu kazanan, üniversite giriş sınavlarında en iyi üniversitelerden birini kazanan öğrenci sen olmalısındır. Öğretmen çocuğu olduğundan sen aynı zamanda örnek öğrencisin. Derslerde başarılı olmak senin damarlarındaki asil kanda mevcut olmalı. Tüm derslere hazırlıklı gitmelisindir. Öğretmenin bir soru sorduğunda ve sınıfta kimse bilemediğinde en son sana sorar, buna doğru yanıt vermelisin ki “Öğretmen çocuğu her şeyi bilir” diye göğsünü gererek seni diğer arkadaşlarına örnek gösterebilsin. Veli toplantılarında sınıfın en iyi öğrencileri sayılırken aralarında olmalısın. Diğer velilere “Öğretmen çocukları böyle başarılı olurlar. Biz öğretmenler böyle öğrenci yetiştiririz.” mesajının verilebilmesi için çok çalışmalısındır.
 • Kıyafetlerine her zaman dikkat etmelisindir. Bu kısmın şimdi ki kılık kıyafet değişikliğiyle pek geçerliliği kalmayabilir ama bizim okuduğumuz zaman da çok önemliydi. (Siz bilmezsiniz gençler! de desem tam yaşlanmış sayacağım kendimi) Lisede herkes okul yönetimi tarafından istenilen süveterden,pantolondan, gömlekten, ceketten, ayakkabıdan daha farklı bir tip daha farklı bir renk giyinmiştir. Bunu öğretmen çocuklarının yapmasında ilk direnci ebeveynleri gösterir. “Olur mu evladım öyle şey!” diye başlayan sözlerle farklı olma isteğinize direnç gösterilir. Okul yönetiminin koyduğu kuralların dışına çıkman yasaklanır. Okul içerisinde yakayı bağrı açmamak gerektiği, kravatın çözülmemesi, gömleğin dışarı çıkmaması kısacası kıyafetin üslubunun bozulmaması sıkı sıkı tembih edilir. Bu örnek öğrenci çoğu zaman müdür ve müdür yardımcısı tarafından diğer kurallara riayetsiz arkadaşlarına örnek gösterilir.
 • Ebevynlerinden biri branş öğretmeni ise ve dersine giren öğretmenin nevi şahsına münhasır zatı muhteremi tanıyorsa vay haline! Yoklama alınırken kendilerinin hal hatırının sorulmasından sözlülerde ilk senin kaldırılmana kadar gider bu süreç. Hoca seni kayırıyor denmesin diye en kallavi sorular sana yöneltilir ve bunları eksiksiz cevaplaman beklenir. Tabi çoğu öğretmen, öğretmen çocuklarının başarılı olmasını arzularken bunun tam tersi durumlar da olabilir. Bu da senin hayatını kabusa dönüştürebilir.
 • Bir de öğretmen bir ailenin çocuğu olmaktan mütevellit her zaman yüksek sesle konuşmayı alışkanlık edersiniz. Kısık sesle konuşmak zor bir zanaattır artık sizin için! Hatta toplum içerisinde yakın arkadaşlarınızdan hatta olur olmadık kişilerden kısık ses ile konuşmanız yönünde uyarılırsınız.

Gün gelir zaman geçer bu zorunluluk olan şeyleri özlediğinizi fark ettiğinizde işte o zaman anılarınızın ne kadar manidar olduğunu anlarsınız. Yıllar sonra tebessüm ettiren yanları da yok değildir öğretmen çocuğu olmanın;

 • Anneniz yada babanız evde yazılıları okurken dayanamaz şöyle bir göz atarsınız. Komik cevaplarla karşılaşır gülümsersiniz. Bilinmeyen sorulara verilen muzip cevaplar, sınava çalışamadığından dolayı af dileyenlere kadar… Onlar yazılılara not verirken girdiğiniz sınavlar gelir aklınıza.
 • 24 Kasım’da gelen hediyelerle eve yüzlerinde bir tebessümle gelişlerini görmek keyif vericidir. Hatırlanmaları mutlu eder onları. Merakınızı tutamaz sizde bakarsınız paketlerin içinden ne çıkacak diye. Küçükken bu paketlerden ganimet çıkarmaya çalıştığınızı hatırlar ve sinsi sinsi sırıtırsınız.
 • Ailenin seni “Sen memur çocuğusun, vatanına milletine yararlı bir birey, haksızlıklara karşı mücadele veren bir vatandaş olmalısın!” desturu ile yetiştirmesi en basitinden banka sırasında yapılan bir haksızlık karşısında bile sessiz kalmamana olaya müdahil olmana sebep olur.
 • Küçükken annenizin yada babanızın okuluna gittiğinizde herkes sizin üzerinize titrer. Okulunveliahtı edasıyla gezinirsiniz oartalarda. Öğretmenler odasına girdiğinizde diğer öğretmenler size bir şeyler sunmaya çalışır. Okul öğrencileri o odaya girmekten korkup çekinirken siz elinizi kolunuzu sallaya salllaya rahatça girer çıkarsınız.
 • Dönem dönem arkadaşlarınız arasında bir geyik vardır her zaman. Öğretmen çocuğu ya ondan böyle iyi notlar alıyor. Annesini babasını tanıyorlar ya ondan torpilli davranıyorlar ona. “Kesin yazılı sorularını alıyordur bu” geyiklerine maruz kalırsınız.
 • Ebeveynlerinizden biri ilkokul öğretmeni ise ve yerli malı haftasında eğer ebeveynlerinizin okulundaysanız ilk önce kendi sınıfında velilerin yaptığı türlü tatlıların, poğaçaların, keklerin, böreklerin tadına baktıktan sonra lezzet turuna öğretmenler odasında devam edebilirsiniz. Böyle bir lezzet gününe nadir denk gelirsiniz.
 • Seneler geçip siz kocaman adam olmuşsunuzdur. Annenizden bir şey almak için okuluna gidip sınıfına uğrarsınız. Annenize sarılan o küçük haylazları görürsünüz. “Örtmenim, örtmenim!” diye bağıran o küçüklerin sizin annenize koşmalarını ve annenizin onları kucaklamasını görünce idrak tavan yapar. Onlar çok kutsal bir mesleği icra etmektedirler.
 • Haberlerde dinlediğin tekrardan gündeme gelen vergi iade zarflarını duyunca habere gülsen mi ağlasan mı bilemezsin. Babanın ve annenin günlerce fiş doldurup hatta sana okutturup yazdıkları zarflar aklına gelir bir garip olursun.
 • Üniversite yıllarında her Türk evladı gibi saçını ve sakalını uzatırsın. Öğretmen baban konuya hemen müdahale eder ve “Oğlum ne bu hal? Hiç yakışıyor mu? Kes şu saçlarını, sakalını adam gibi ol!” der. Hevesinizi almadan kesmek istemezsiniz ama bir yandan da saygı duyduğunuz adamın sözünden çıkmak istemezsiniz. Hemen bir hinlik yapıp babanızın fotoğraf albümündeki uzun saçlı ispanyol paçalı fotoğraflarınızı bulursunuz. Babanıza bak sende bir zamanlar gençmişsin ve bunları yapmışsın dersiniz. Siz gençlik anılarını dinlerken biraz daha süre kazanmış olursunuz böylece.
 • Kendi derslerinize çalışmak için evde müsvedde kağıt ararsınız. Evde her zaman babanızın ne olur ne olmaz diye fazladan çoğalttığı yazılı sınavları bulunmaktadır. Bunları alır kullanmaya başlarsınız ve bir an dersinizi bırakıp kendinizi babanızın yazdığı soruları cevaplamaya çalışırken bulursunuz.

Tüm bunların sonunda anne babanızın hayatınızdaki ilk öğretmenleriniz olduğunu fark edersiniz ve bununla gurur duyarsınız. Bu pek az kişiye nasip olacak bir ayrıcalıktır…Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.