Bin sene de okusam.. "Ne biliyorsun?" diye sorsalar bana, "haddimi bilirim" derim... (Mevlana Celaleddin Rumi)

Serdar Kuzuloğlu / Yunus Emre Güzer

Posted: Şubat 26th, 2012 | Author: | Filed under: ITU Executive MBA | Tags: , , , | No Comments »

31 Mayıs 2011 tarihli dersimizin konuğu Serdar Kuzuloğlu idi ve “Zamanın ruhunu okumak” adlı sunumunu dinledik. 1994 yılının sonunda gazetecilik hayatına başlayan Serdar Kuzuloğlu dünyadaki ve Türkiye’deki birçok popüler sitenin kurucularıyla tanışma fırsatı bulmuş. Birçok farklı kurumda yöneticilik deneyimi olan Serdar Kuzuloğlu Doğan TV holdingin dijital stratejilerini çizmiş. Halen Radikal gazatesinde Salı ve Perşembe günleri köşesinde yazarken bir yandan danışmanlık hizmetleri veriyor ve TRT ‘de bir TV programı sunuyor.

Günümüzdeki başarı modellerinin bize sunulan klişelerden ibaret olduğunu belirten Serdar Kuzuloğlu kariyer dünyasının çizilen sahte pazarlama modellerinden oluştuğuna dikkat çekiyor. İnsanların sahip olmadıkları şeyler için hayat boyu çabalamalarını esprili bir dille anlatan Serdar Bey, klişelerle bakıldığında gerçeklerin göz ardı edildiğini ve insanlara fayda getirmenin unutulduğunu söylüyor.

Türkiye ve dünyadaki girişimcilik örneklerinden bahseden Serdar Kuzuloğlu 1923 de Eyüp Sabri Tuncer ‘in kendi markasına ait ürünlerin bulunduğu bir mağaza kurarak Türkiye deki ilk kataloğu bastırdığını ifade ediyor. Osmanlı geleneğinden gelen pazarlık kavramını kırabilmek için ürünlerin üzerine fiyat etiketleri koyan Eyüp Sabri Tuncer aynı zamanda ilk bedava ürün kuponunu çıkartıyor. Bu Türk markasının yaptığı “tüccarlığı farklılaştırmanın” bir başka türünün Amerika’da McDonald’s ailesinde görüldüğünü ve hızlı yemek hizmeti verebilmek için “ self service” ve “yemek listesi” gibi standartlar getirerek nasıl büyüdüklerine işaret ediyor. Bill Gates  ve Steve Jobs gibi örnek modeller arasındaki farkları dile getiren Serdar Bey, bu örnek modellere hiç benzemeyen facebook kurucusu Mark Zuckerberg in yeni neslin örnek modeli olduğunu söylüyor.

Başarısızlığın başarıdan daha öğretici olduğunun altını çizen Serdar Bey yükselirken insanın başının döndüğünü ve yükseklikten dolayı körleştiğini söylüyor. Başarısızlık hikâyelerini öğrenmenin başarı hikâyelerini öğrenmekten daha önemli olduğunu ve çok şey bildiğimizi zannetmemizin yaptığımız en büyük yanılgı olduğunun altını çiziyor. Teknolojinin sağladığı bilgi dünyasında emin olamadığımız konular ya da ulaşamadığımız bilgiler yığının bizi rahatlattığını söylüyor. İnsanların hayatlarını kafalarında “bookmark” ve “short cut” larla sürdürdüğüne dikkat çekiyor. Türkiye de 4 milyon kadının okuma yazma bilmediğini ifade ederken bu durumun ne kadar zor olduğundan bahseden Serdar Bey dijital çağda bugüne kadar yazılan tüm kitapların ancak yüzde 10 unun dijitalize edildiğini, insanlık mirası sayabileceğimiz eski film ve müzik arşivlerinin birçoğunun günümüze yetişmediğini söylüyor. Fotoğrafçılığın artık yok olduğunu, geçmiş yıllarda fotoğraf çekilirken insanlar süslenip kendilerine özen gösterirken ve fotoğraf adedi sınırlı iken günümüzde teknolojinin dijital dünyası ile fotoğraf kavramının değiştiğine ve yüzlerce özensiz fotoğraflar çekilerek veri kirliliği oluştuğuna dikkat çekiyor. Çekilen bu dijital fotoğrafları cd de saklamak istediğinizde iyi marka bir cd nin 8 yıl ömre sahip olduğunu ifade ediyor. Britannica ansiklopedisinin “dünyanın bilgisini evinize getirir” ifadesinin günümüzdeki interneti tarif etmeye çalıştığını söylüyor.

Kuzine soba gibi bir ürünün günümüzde hala bulunmadığını belirten Serdar Kuzuloğlu, kuzinenin aileyi bir araya topladığına dikkat çekiyor. Kuzine ile çay demlemek, banyo yapmak ya da bulaşık yıkamak için su ısıtabilmek, çamaşır kurutmak, kestane pişirmek mümkün iken aynı zamanda kuzine etrafında ailece mandalina yiyip mandalina kabuğu kızartıp turunç kokutmanın da ortamı renklendirdiğini gülerek anlatıyor.

İnsanların alışılagelmiş bu sıkışık aile ortamının eksikliğini teknolojik cihazlarla giderdiğini vurguluyor.

Kuzuloğlu aile büyüklerinden kopma ve uzaklaşmanın bizleri ayrı dünyalara ittiğini ve soru sorup akıl danışılacak kişilere özlemin arttığını söylüyor. Gösterdiği fotoğrafla zamana göre bakış açısının değişmesini vurguluyor. Kaynaklarımızın bugün sınırsız olduğunu ve refah bir toplumda yaşadığımızı söylüyor. Bir ayda ortalama 300 farklı karar aldığımızı belirtirken bunların seçeneklerin fazlalığından kaynaklandığını söylüyor. Bunlara örnek olarak bir sabun almak için 400 farklı seçenek, 236 farklı su markası, 150 farklı gofret markası olduğunu söylüyor. Zara ve Mango daki erkeğin zulmünü ve kadınların elbise denemedeki hızlarına değinirken dopamin salgısının insanlığın en büyük düşmanı olduğunu söylüyor. Hep daha fazlasını istememizin dopamin bağımlılığından kaynaklandığını söylüyor. İnternet bağımlılığının neden kaynaklandığını sorgulayan Serdar Kuzuloğlu Türkiye ‘de 7 milyondan fazla adsl kullanıcısı olduğunu , facebook kullanımında 3. Ülke olduğumuzu vurguluyor. Türkiye’de 3 milyondan fazla insanın internet üzerinden ticaret yaptığı bilgisini paylaşırken 14-45 yaş arası 43 milyon nüfusa dikkat çekiyor. Bu nüfusun potansiyel alıcı olduğunu ve gençlerin %90 ının sosyal ağlara üye olduğunu ifade ediyor. Bir insanın günlük sosyal ilişki kurduğu kişi sayısı 125 iken bu sayı sosyal ağlarla 500’e çıktığını fakat bilimsel olarak bir insanın 40 arkadaş üzerini kabul etmediğini vurguluyor. Eskiden paranın güç manasına gelirken şimdi bilginin gücü sembolize ettiğini ifade ediyor.

Sosyalliğin farklılaştığını insanların sosyalleşmek için ekranlara bakmak zorunda kaldıklarını, sosyalleşmek için sokağa veya kafeye gitmenin demode olduğunu söylüyor. İnsanların arkadaşlarıyla konuşurken yüzlerine bakmak yerine cep telefonu ekranına bakmalarının normal bir davranış olarak görüldüğüne dikkat çekiyor. Friendfeed in facebook tarafından satın almasıyla “Like” terminolojisinin dünya literatürüne geçmesinden bahseden Serdar Bey. Markaların facebook sayfalarındaki ürünlerinin “like” butonu sayesinde beğenilmesiyle sosyal pazarlamanın ortaya çıktığını ifade ediyor. Kendi çocuklarından örnek verirken konuşmayı öğrenmeden önce ipad kullanmayı öğrendiklerini ve dokunarak parmaklarıyla her şeyi yönetebileceklerini sanmalarını gülerek anlatıyor.

Yeni neslin %23’ünün ultrason görüntüleriyle, %33’ünün doğum fotoları ile sosyal ağlarda yer aldığı bilgisini paylaşıyor. Hangi mesleği yaparsak yapalım bu kuşağı anlamamızın gerekliliğini vurguluyor. Hayatın karmaşık olmadığını aksine çok basit olduğunu fakat biz insanların hayatı karmaşıklaştırdığını söylüyor. Kadınlar ile erkekler arasındaki genel farklara da değinen Kuzuloğlu’ndan bir şeyler dinlemek gerçekten güzeldi.

Dersimizin bugünkü bir diğer konuğu Yunus Emre Güzer, Garanti Ödeme Sistemlerinde çalışıyor. Türkiye’de internet ve ödeme konusunda sayılı kişilerden biri. Büyük e-ticaret sitelerinin ilk çıkışlarına şahit olmuş ve gözlemleme imkânı bulmuş. Hepsiburada, gittigidiyor gibi e-ticaret sektörünü devlerinin müşterileri olduğunu söylüyor.

Emre Güzer, şu anda faaliyette olan herhangi bir kurumun Bilgi Sistemleri müdürünün internetle tanışması 25 yaşını bulurken yeni neslin doğumundan itibaren internet ile iç içe olduğundan bahsediyor. Tüm kurumsal bankaların da bu yeni tüketici grubunun alışkanlıklarını anlamaya çalıştıklarını söylüyor. “Social Shopping” kavramını birbirimize sorarak yaptığımız alışveriş şeklinin e-ticaret yoluyla yapılması olarak izah ediyor. Lokasyon tabanlı servislerin markalar tarafından tercih edildiğini ve bu sayede genel bir filtreleme, buna yönelik pazarlama hareketlerinden bahseden Emre Güzer “facebook credits” in buna izin verdiğinden bahsediyor. İlk lanse edildiğinde 500 milyon “credits” dağıtılan sistemde 15 credits 1 dolara tekabül ediyor. Facebook’ta sanal dükkânların açılmaya başladığını (f commerce) ve Tesco’larda facebook credits kartlarının satıldığı bilgisini veriyor. Facebook creditsin aslında bir nevi karşılıksız para bastığını anlatıyor. Facebook’un sadece bir web sitesi değil aynı zamanda bir API(Application Programming Interface) olduğuna dikkat çeken Emre Güzer “amazon.com” a facebook kullanıcı ad ve şifrenizle giriş yapabildiğinizi ve “Web 3” sayesinde Facebook üzerinde paylaştığınız videolardan ve beğendiğiniz şeylerle alakalı ürünleri size öneride bulunduğunu belirtiyor.

Web 3.0 uygulamaları ile gelen semantik web uygulamalarından bahseden Emre Bey “Private shopping” in yakaladığı başarı sayesinde ulaştığı yeni kullanıcılarla ve e-devlet gibi uygulamaların zorlamalasıyla internet kullanımının arttığına işaret ediyor. Çin ve Hindistan’ın ardından elektronik ticarette en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğunu belirtiyor.

Grupanya gibi sitelerin insanlarla tanışmasından önce bankaların şirketlerle çalışmaya başladığını, BKM’nin de desteğiyle geliştirdiklerini anlatıyor. Kasım ayı itibariyle toplam(acq. E-ticaret) kartlı ödemenin 200.776,47 milyon TL ve %12 toplam ciro ile Garanti Bankasının pazar lideri bilgisini veriyor.

Elektronik ticaret tarafında birçok şirkette yönetici eksikliği bulunduğunu belirten Emre Güzer, 2010 ile 2011 yılı arasındaki işlem adedinde %10 artış olduğu bilgisini veriyor. E-ticaret kullanım nedenleri araştırıldığında; “Relaxation, fun, a favorite pass time, relief from stres, rewarding oneself, the most favorite location for shopping, shopping mails” gibi cevaplara ulaşılmış. İnternetten alışveriş hakkında halen bazı kullanıcılarda güven eksikliği olduğu fakat “3D secure” sisteminin bulunmadığı sitelerde yapılan işlemlerde 4 ay içinde itiraz edebilme hakkına sahip olduğumuzu söylüyor . Limango’nun 3D secure uygulamasını kullanırken Markofoni’nin bu sistemi kullanmadığını belirtiyor.

Emre Güzer, Google’ın uygulaması “Eye tracking” in gerçek hayatta uygulanan gölge müşteri anketlerinin (mağazalarda müşteri arkasında dolanıp nelere bakıp neler aldığına bakmaları) web versiyonu olduğunu belirtiyor.Leave a Reply

Barkod Etiketi üretimi yapan firmaların işi ciddi bir iştir. Bu anlamda sizin de hangi firmayla çalışma yatığınız çok büyük önem taşır. Kullanım alanı sınırsızdır. Her alanda ve her sektörde bu etiketlere ihtiyaç duyulur. Etiket çeşitleri ve Barkod etiketleri, seri üretimle hazırlanmaktadır. Etiketler ahşap, plastik, metal ya da cam gibi ambalajlı ürünlerin üzerilerine ugulanır.
Mide botoksu midenin belirli yerlerine botoks maddesi enjekte etme suretiyle midedeki kasların çalışmasını sınırlandırmayı ve sayede midenin gıdaları sindirim sürecini yavaşlatarak buna bağlı olan açlık-tokluk hissi süresinin de uzatılmasını amaçlayan ameliyatsız kolay kilo verme tedavisidir. Botoks uygulanırken, midenin detaylı şekilde içerden görüntülenmesini sağlayan endoskopi uygulaması ile gerçekleştirilir. Bu sayede hastaya sadece gastroskpik uygulaması kadar bir rahatsızlık olur. Özellikle diyet programlarına ve düzenli egzersizlere uymakta zorlanan ve buna bağlı olarak da obeziteye yakalanan, bu yüzdende obezitenin sebep olduğu çeşitli sağlık sorunları olan kişiler için mide botoksu bir devrim niteliğindedir ve son yıllarda ülkemizde yaygın olarak kullanılmaktadır.
En güzel cami halısı cami halıları burda. dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Termal Etiket Eco Termal etiket, yüzeyinde hami bir katman bulunmayan miktar çeşididir. Kumbara üzerine termal lamine edilmesi sonucunda oluşmaktadır. Kullanılan barkod yazıcının baş bölgesindeki ısı beraberlik birlikte termal sıvılaşma özelliği gösterir dahi bu şekilde Eco termal etiketin üzerine baskı alınır. Bu termal etiketlere yumruk termal olarak (ısıyla) yapılır ve yerde yüzden ribon kullanılmaz. Ribon kullanımı olmadığı için tahakküm maliyeti sıfıra yakındır.
Dijital Baskı ve baskı etiketi teknolojileri geliştikçe firmaların büyük ebatlı etiket ihtiyaçlarına da dijital çözümler sunulmaya başlamıştır. Böylece, birbirinden canlı renklerin ve kusursuz çizgilerin hakimiyetindeki büyük ebatlı dijital baskı etkileri; kurumsal firmaların reklam kampanyalarındaki en iddialı unsurlarına dönüşmüştür.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.
Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Mide küçültme ameliyatı uygulaması ise standart bir endoskopik işlem olduğundan literatürde bildirilmiş önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı olanlar ve botoksa karşı alerjisi olan kişilerde işlemin uygulanması uygun değildir. Botoks işlemleri genel olarak estetik operasyonlarda, ciltteki kırışıklıkları azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu noktada hem estetik, hem de obezite tedavisi amaçlı yapılan botoks uygulamalarının uygun hastalara yapıldığında bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kas hastalığı yaşayan, botoks alerjisi olduğunu düşünen ve gastrit, ülser vb. mide rahatsızlığı olan hastalar durumlarının hekimlerine belirtmeli ve gerekli tetkiklerin yapıldığına dikkat etmelidir. Bunun yanı sıra hastaların botoks uygulaması yaptırırken tecrübeli bir hekim ve tam donanımlı bir hastane tercih etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmanın Faydaları?

Bu ameliyat ile vücuttaki fazla kilonun ortalama %60'ı oldukça kısa sürede kolaylıkla verilir. Mide bağırsak sistemindeki yiyecek geçiş sisteminde bir değişikliğe gerek kalmaz. Mide küçültme ameliyatından sonra metabolik bozukluklar daha çabuk sürede düzelir.

Mide botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?

Tüp mide ameliyatı kapalı yapıldığı için, ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve estetik sonuçlar da oldukça başarılıdır. Fotoğrafta ameliyat olan bir hastanın ameliyattan 10gün sonrası durumu paylaşılmış, birkaç ay sonra da bu çizgiler de hemen hemen kaybolmuştur. Hastalar, ameliyat sonrası hemen ayağa kalkabilir ve 3. günde evlerinde, 6 ila 7. günde de işlerine dönebilirler

Mide Botoksu Kimler için Uygundur?

Mide Kelepçesi Ameliyatı: Bu operasyonda tüp mide ameliyatından farklı olarak, mide kelepçesi ameliyatının geri dönüşü mümkündür. Midenin üst kısmındaki cep daha küçüktür ve gıdalar tüketildiğinde bu cep hemen dolduğundan dolayı tokluk daha çabuk hissedilir. Hasta istediği kiloya eriştiğinde isterse gastrik bandı çıkartılır.